Nacházíte se zde: Úvod » Oddlužení » Zvažuji podání návrhu na oddlužení

ZVAŽUJI PODÁNÍ NÁVRHU NA ODDLUŽENÍ

Zvažujete osobní bankrot?

Pečlivě vybírejte na koho se obrátit

V případě, že zvažujete podání insolvenčního návrhu spolu s žádostí o povolení oddlužení, máte několik možností. Můžete se obrátit na neziskové organizace, komerční firmy (jen do 30.6.), právnické profese, nebo si můžete návrh zpracovat sami (Pozor! Jen do 30.6.2017).

1. Soukromé komerční firmy

(ceny za zpracování návrhu se stále ještě pohybují obvykle mezi 5.000,- až 30.000,- Kč)

Pokud využijete tuto možnost, mějte na paměti, že těmto firmám jde převážně o zisk. Některé zamlčují či zkreslují základní podmínky oddlužení, jiné připraví návrh, který základní podmínky ani nesplňuje a situaci dlužníka tak ještě zhorší.

!!!!!! >>>>> Pozor <<<<< !!!!!!

Od 1.7.2017 mohou za úplatu zpracovávat návrhy na povolení oddlužení jen právnické profese (právníci, notáři, insolvenční správci a exekutoři). Zdarma pak mohou návrhy zpracovat akreditované neziskové organizace.

Maximální cena za zpracování návrhu na povolení oddlužení je 4.000 Kč bez DPH! (pro společné oddlužení manželů je to 6.000 Kč bez DPH). Vyšší cena je zakázána a jakékoli další poplatky také. Výše uvedené ceny musí být konečné! Zároveň se částka neplatí v hotovosti, ale zpracovatel si ji přihlašuje do insolvenčního řízení. Pokud po vás někdo bude chtít více peněz, než je zákonem povoleno, nebo bude chtít peníze v hotovosti, napište mi. Děkuji.


2. Neziskové organizace zaměřené na dluhové poradenství

(zpracování návrhu zcela zdarma).

Neziskovky nemají žádnou motivaci vám lhát, ani vás tlačit do insolvence za každou cenu. Někdy mohou nalézt i jiné, lepší řešení vaší situace. Pokud jste tedy v obtížné finanční situaci a zvažujete podat insolvenční návrh, doporučuji obrátit se primárně na dluhové poradny. Kontakty na tyto neziskové organizace najdete v sekci důležité odkazy.


3. Zpracování návrhu svépomocí 

(zaplatíte jen za úřední ověření podpisu na insolvenčním návrhu).

V případech, kdy vaše situace není příliš komplikovaná,může být i toto vhodným řešením. Veškeré potřebné informace můžete nalézt na stránkách insolvenčního zákona, kde si můžete stáhnout potřebné formuláře a jsou zde k dispozici i předvyplněné vzory. Současně se můžete podívat v insolvenčním rejstříku na již podané a schválené návrhy. Určitě byste ale měli využít bezplatných služeb neziskových organizací ke konzultaci a finální kontrole návrhu před jeho podáním na soud.

!Pozor, od 1. 7. 2017 si návrh může zpracovat sám pouze ten, kdo má vysokoškolské vzdělání právního nebo ekonomického směru!  


Radek Hábl
IČ 03559734
DIČ CZ03559734
Kontakt
Tel: +420 608 96 76 91
E-mail: info@radekhabl.cz
2015 © Radek Hábl

www.radekhabl.cz

Ilustrace: Matěj Šenkyřík

Nahoru