Nacházíte se zde: Úvod » Novinky » Exekuce trhají českou společnost na kusy

Exekuce trhají českou společnost na kusy

Rozhovor pro server A2larm.cz o mapě exekucí, dluhové pasti a systémovém ždímání lidí.

V uplynulých dnech vyvolala velký zájem naší veřejnosti mapa exekucí. Zachycuje, kolik lidí v České republice dluží na exekucích a jaká je situace v jednotlivých krajích, městech a obcích. S autorem mapy, ekonomem Radkem Háblem, jsme mluvili o tom, proč je naše země v exekuci a kudy z této situace vede cesta ven.

Každý desátý občan České republiky je dnes v exekuci. V některých obcích dokonce čelí exekucím šedesát nebo sedmdesát procent lidí. Jak to, že jsme se dostali do tak neúnosné situace?

Příčiny jsou individuální i systémové. Neustále se poukazuje na to, že když se dostanete do exekuce, je to jen vaše vina a vaše individuální selhání. Skutečnost je ale mnohem složitější. Jestliže je v exekuci každý desátý Čech, je jasné, že jde spíše o selhání našeho systému, selhání státu. A jak to vzniklo? Na začátku byla kombinace několika faktorů, především přenesení výkonu soudního rozhodnutí na soukromé exekutory a rozvoj zcela neregulovaných nebankovních společností. Začalo se hromadně vydělávat na naprosto bagatelních dluzích, kde cílem nebylo vymoci dluženou sumu (částky v řádu desetikorun či stokorun), ale vydělat na velmi lukrativním procesu vymáhání. To je ohromně výhodný princip, který využívají i další společnosti jako například dopravní podniky či inkasní agentury, vymáhající dluhy třeba pro nemocnice. Z třicetikorunového poplatku pak klidně můžou vyrobit dvacetitisícový dluh, což nemělo a nemá ve vyspělém světě obdoby.

Nebankovní společnosti jako třeba Profi Credit, Tommy Stachi nebo Vataonline navíc začaly vydělávat na enormních sankcích, které měly zakomponované do svých smluv. Tyhle subjekty nepodléhaly téměř žádným regulacím a mohly začít podnikat jen na základě živnostenského oprávnění. To byl dost benevolentní přístup, v jehož důsledku u nás vznikly stovky až tisíce subjektů poskytujících občanům spotřebitelské úvěry.

Kdo umožnil nebankovním společnostem vydělávat na dluzích a kšeftovat s chudobou?

Naše legislativa. Je to nesmírně výnosné a snadné. Zmíněné společnosti nepůjčují lidem na nějaký přehnaně lichvářský úrok, ale využívají poplatky a sankce. Jakmile se jen mírně zpozdíte se splátkami, můžou vám naúčtovat vysokou pokutu a navíc i vysoké úroky z prodlení. Z tisícové půjčky se tak běžně stával dluh několikanásobně větší.

A do toho vstupují exekutoři…

Nejen exekutoři, ale i inkasní agentury, komerční „oddlužovací“ společnosti a další. Exekutoři jsou zvláštní případ. Fungují jako soukromé subjekty, které operují v tržním konkurenčním prostředí. Zároveň ale mají k dispozici nástroje veřejné moci – můžou vstoupit k vám domů, nařídit srážky ze mzdy, zablokovat všechny vaše účty, zabavit a prodat váš majetek. Tahle kombinace volného trhu s veřejnou mocí má neblahé následky. Na trhu totiž platí, že věřitel se obrátí spíše na takové exekutory, kteří se třeba chovají neeticky a zneužívají svoji moc, ale jsou ve vymáhání dluhů úspěšní. Když se tedy začne chovat nemorálně jeden exekutor, vznikne tlak i na ostatní slušné exekutory, kterých je – jak stále věřím – většina, aby se chovali podobně. Jinak jim hrozí, že budou muset trh opustit z důvodu nižšího přílivu zakázek.

 

Pokračování rozhovoru si můžete přečíst na: http://a2larm.cz/2017/04/exekuce-trhaji-ceskou-spolecnost-na-kusy/


Zpět na přehled

Radek Hábl
IČ 03559734
DIČ CZ03559734
Kontakt
Tel: +420 608 96 76 91
E-mail: info@radekhabl.cz
2015 © Radek Hábl

www.radekhabl.cz

Ilustrace: Matěj Šenkyřík

Nahoru